Pierwsze Mieszkanie SzczecinProgram Pierwsze Mieszkanie w 2023 – Szczecin

 

Prawdopodobnie od 1 lipca 2023 będzie można składać wnioski o udzielenie Bezpiecznego Kredytu na 2 procent w ramach Programu Pierwsze Mieszkanie. Program będzie dostępny na terenie całej Polski, również w Szczecinie. Zapraszam do zapoznania się z warunkami programu i kryteriami do spełnienia.

 

Bezpieczny Kredyt na 2%

 

Podstawową zaletą programu jest możliwość zaciągnięcia taniego kredytu hipotecznego z dopłatamiBezpieczny Kredyt na 2%. Jak sama nazwa wskazuje będzie to kredyt nisko oprocentowany. Podstawa oprocentowania będzie 2% w skali roku i po dodaniu marży bankowej uzyskamy duże niższe oprocentowanie niż przy zwykłym kredycie mieszkaniowym hipotecznym (aktualne oprocentowania dla takich kredytów to ok 8%). Szacowana wysokość takie oprocentowanie powinna według mnie wynosić ok 3,5 – 4,5%. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa marża dodawana do preferencyjnego oprocentowania w wysokości 2% nie powinna być inna od tych w zwykłym kredycie mieszkaniowy. Te wynoszą od około 1,5 – 2% przy kredytach z 20% wkładem własnym do 2 – 2,5% przy kredycie z minimalnym 10% wkładem własnym. Dopłaty do kredytów będą dotyczyły różnicy pomiędzy ratami zwykłego kredytu, a ratami Bezpiecznego Kredytu.

 

Maksymalna kwota Bezpiecznego Kredytu to 500.000zł dla gospodarstw jednoosobowych i 600.000zł dla gospodarstw dwuosobowych. Dopłata do raty będzie obowiązywała przez pierwsze 10 lat. Co ważne w tym okresie Bezpieczny Kredyt będzie spłacany w oparciu o raty malejące (wówczas kapitał spłacany jest szybciej niż przy ratach równych), a oprocentowanie będzie stałe. Pozwoli to uniknąć w okresie pierwszych 10 lat sytuacji gdzie rata będzie rosła z powodu wzrostu stóp procentowych (co ma miejsce aktualnie ze zwykłymi kredytami hipotecznymi o zmiennym oprocentowaniu).

 

Celem Bezpiecznego Kredytu będzie mogło być nabycie zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym nieruchomości mieszkalnej (mieszkania, domu), a także budowa domu jednorodzinnego.

 

Bezpieczny Kredyt – kryteria do spełnienia

 

Aby skorzystać z Programu Pierwsze Mieszkanie i otrzymać Bezpieczny Kredyt na 2 procent trzeba będzie spełnić kryteria. Ostateczny kształt programu nie jest jeszcze znany (brak ustawy), ale na podstawie deklaracji ministerstwa podstawowymi warunki, które trzeba będzie spełnić będą:

 

 

Według aktualnych zapowiedzi ministerstwa program Pierwsze Mieszkanie i Bezpieczny Kredyt będzie można połączyć z programem Mieszkanie Bez Wkładu Własnego oraz Gwarantowanym Kredytem Mieszkaniowym. Oznacza to, że będzie możliwy tańszy kredyt w ramach programu Pierwsze Mieszkanie (Bezpieczny Kredyt na 2%), a jednocześnie będzie on mógł być na 100% wartości nieruchomości czyli bez konieczności wnoszenia wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego (Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy). Warunki, które trzeba będzie spełnić w przypadku chęci skorzystania z obu programów będą do spełnienia z obu programów niezależnie.

 

Warunki dla programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego – TUTAJ

 

W Szczecinie jak i w całym województwie zachodniopomorskim trudny do spełnienia w przypadku programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego może być warunek dotyczący ceny za metr nabywanej nieruchomości mieszkalnej (limity dla MBW).

 

UWAGA: W przypadku samego Bezpiecznego Kredytu nie ma jednak warunku dotyczącego ceny nieruchomości (brak limity ceny za metr), metrażu nabywanej nieruchomości czy ceny zakupu. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria program powinien być łatwo dostępny dla wnioskodawców.

 

Program będzie prawdopodobnie limitowany poprzez roczne limity dopłat w danym roku. Zapowiadane aktualnie przez ministerstwo limity roczne mają wynosić od 800 milionów złotych do 1,5 miliarda. Biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzedniego program dopłat do kredytów (Mieszkanie dla Młodych) środki te mogą wyczerpać się szybko, a osoby, które nie zdążą na limit w danym roku będą zmuszone poczekać do kolejnego roku aby skorzystać z programu.

 

Bezpieczny Kredyt (Pierwsze Mieszkanie) – jak zawnioskować w Szczecinie?

 

Kredyt z dopłatami w ramach Programu Pierwsze Mieszkanie będą oferowane przez banki komercyjne analogicznie jak było to w przypadku poprzednich programów Mieszkanie dla Młodych czy Rodzina na Swoim. Wnioski będzie można również składać przez pośrednika kredytowego (doradca kredytowy). Zapraszam do kontaktu bezpłatnie pomogę w otrzymaniu Bezpiecznego Kredytu. Mam kilkunastoletnie doświadczenie w pośrednictwie kredytowym i w przeszłości pomagałem swoim klientom w otrzymaniu wielu kredytów z dopłatami zarówno w programie Mieszkanie dla Młodych jak i Rodzina na Swoim. Moja pomoc jest całkowicie bezpłatna dla klientów.

 

Zanim ruszy Program Pierwsze Mieszkanie zapraszam do bezpłatnego sprawdzenia zdolności kredytowej. W razie jej braku podpowiem jak można ją zwiększyć tak aby móc otrzymać Bezpieczny Kredyt.

 

Doradca Kredytowy Szczecin Wojciech Droździel

 

 

 

 

Kredyty Hipoteczne
 • Mieszkaniowe
 • Na dowolny cel
 • Konsolidacyjne
 • Firmowe
Kredyty gotówkowe
 • Na dowolny cel
 • Konsolidacyjne
 • Szybka decyzja
 • Na realizację marzeń
Kredyty firmowe
 • Inwestycyjne
 • Obrotowe
 • Ze wsparciem z Unii
 • Leasing, factoring
Ubezpieczenia
 • Na wypadek śmierci
 • Od wypadków
 • Rodzinne
 • Z funduszem