Kredyt na Start SzczecinW ramach programu „Mieszkanie #na Start” w drugiej połowie 2024 roku będzie można wnioskować o kredyty hipoteczne z dopłatami do odsetek pod nazwą „Kredyt na Start”. Dzięki dopłatom do odsetek realne oprocentowanie kredytu ma wynosić od 1,5% do nawet 0% w skali roku. „Kredyt na Start” ma być dostępny wyłącznie dla osób, które spełnią ustawowe kryteria dla programu „Mieszkanie #naStart”. Zakup nieruchomości „Kredytem na Start” w Szczecinie z pewnością będzie bardziej korzystne niż w przypadku finansowania zakupu zwykłym kredytem hipotecznym.

 

Kredyt na Start – maksymalna kwota

 

Maksymalna kwota „Kredytu na Start” będzie zależna od ilości osób w gospodarstwie domowym, które przystąpią do programu. Poniżej maksymalne możliwe kwoty „Kredytu na Start”, o które będą mogły wnioskować poszczególne gospodarstwa domowe w zależności od ilości osób, które wchodzą w jego skład:

 

 

„Kredyt na Start” będzie można „mieszać”, że zwykłym kredytem hipotecznym. Chodzi o sytuacje, w których kwota kredytu hipotecznego, którą trzeba będzie zaciągnąć będzie wyższa niż maksymalna możliwa kwota dla kredytu z dopłatami. Przykładowo jeśli łączna kwota kredytu będzie wynosiła 500.000zł, a do kredytu będzie przystępować gospodarstwo 2 – osobowe to wówczas kwota 400.000zł będzie objęta dopłatami (niższe oprocentowanie), a pozostała kwota 100.000zł będzie na warunkach zwykłego kredytu hipotecznego (standardowe oprocentowanie).

 

Prawdopodobnie „Kredyt na Start” będzie mógł być również udzielony na zasadach kredytu niezabezpieczonego w przypadku gdy celem będzie miało być sfinansowanie kosztów partycypacji w SIM (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa) lub TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego) albo wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej. Aktualnie nie są znane jeszcze maksymalne kwoty takich kredytów.

 

Kredyt na Start – wysokość oprocentowania

 

Dzięki dopłatom do odsetek oprocentowanie „Kredytu na Start” ma być znacznie niższe od zwykłych kredytów hipotecznych. Wysokość oprocentowania ma wynosić o 1,5% do 0% i będzie ona uzależniona od ilości dzieci wchodzących w skład gospodarstwa domowego:

 

 

W porównaniu do oprocentowania zwykłego kredytu hipotecznego, które aktualnie wynosi około 7% w skali roku oprocentowanie „Kredytów na Start” będzie bardzo atrakcyjne. W przypadku gdy część kredytu, z uwagi na przekroczenie kwot, które mogą być objęte dopłatami, będzie na zasadach zwykłego kredytu hipotecznego oprocentowania całości kredytu będzie wyższe jednakże zawsze bardziej atrakcyjne od zwykłego kredytu hipotecznego. Poniżej symulacje wysokości oprocentowania całego kredytu w przypadku gdy część kredytu będzie z dopłatami, a część będzie zwykłym kredytem na przykładzie gospodarstwa 2 osobowego:

 

 

Nawet w przypadku gdy duży udział „Kredytu na Start” stanowi standardowy kredyt hipoteczny oprocentowanie łączne jest bardzo atrakcyjne w stosunku do zwykłego kredytu hipotecznego.

 

Kredyt na Start – wysokość rat

 

Aktualnie nie jest znany jeszcze podstawowy parametr, który wpływać będzie na wysokość rat „Kredytów na Start” czyli to w jakim systemie będą one spłacane – czy w ratach równych czy w malejących? W przypadku „Bezpiecznych Kredytów 2%” kredyty były spłacane w ratach malejących jednakże w przypadku „Kredytów na Start” nie jest to przesądzone. Pewnym natomiast jest, że dopłaty do kredytów mają być przez pierwsze 10 lat spłaty, a po tym okresie kredyt ma być na warunkach standardowych. Poniżej kilka symulacji „Kredytów na Start”zarówno dla rat malejących jak i równych w okresie dopłat na przykładzie okresu spłaty 30 lat. W nawiasach podano raty zwykłych kredytów przy założeniu oprocentowania 7% w skali roku:

 

 

 

 

Niezależnie od tego czy „Kredyt na Start” będzie spłacany w ratach równych czy w malejących oraz jaka będzie wysokość jego oprocentowania z pewnością będzie od bardzo atrakcyjne w stosunku do zwykłego kredytu hipotecznego. Jak tylko pojawią się szczegóły dotyczące parametrów „Kredytów na Start” udostępnię kalkulator, dzięki którym będzie można symulować wysokość rat. Wcześniej zapraszam zainteresowane programem „Mieszkanie na Start” osoby do sprawdzenia zdolności kredytowej. Obsługuje osoby zainteresowany kredytem zarówno w Szczecinie jak i z całej Polski (spotkania online).

Kredyty Hipoteczne
 • Mieszkaniowe
 • Na dowolny cel
 • Konsolidacyjne
 • Firmowe
Kredyty gotówkowe
 • Na dowolny cel
 • Konsolidacyjne
 • Szybka decyzja
 • Na realizację marzeń
Kredyty firmowe
 • Inwestycyjne
 • Obrotowe
 • Ze wsparciem z Unii
 • Leasing, factoring
Ubezpieczenia
 • Na wypadek śmierci
 • Od wypadków
 • Rodzinne
 • Z funduszem