Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy – Szczecin
1 marca 2023 rozpoczął się program wspierający osoby nabywające nieruchomość za kredyt hipotecznego – Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy. Jest to rozwinięcie programu Mieszkanie Bez Wkładu własnego, który funkcjonował od maja 2022 i go zastępuje.
Więcej o poprzednim programie —> Mieszkanie Bez Wkładu Własnego
Jest to w zasadzie te sam program, który umożliwia uzyskanie Kredytu Hipotecznego Bez Wkładu Własnego – Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowe (RKM). W stosunku do programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego rozszerzono m.in. cele kredytowania (o spółdzielcze prawo własności do lokalu / domu), zmieniono limity cen nieruchomości i zwiększono możliwy do wniesienia wkład własny.
Obecnie jedną z barier przy w zakupie nieruchomości za kredyt hipoteczny jest brak wkładu własnego, który zwykle wynosi minimum 10%. (w niektórych bankach 20%). Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy po spełnieniu określonych w ustawie warunków umożliwia uzyskanie kredyt hipotecznego na 100% wartości nieruchomości, a więc na całość inwestycji.
Spłata Rodzinna – Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy
Drugą korzyścią Rodzinnych Kredytów mieszkaniowych jest spłata części kredytu hipotecznego po urodzeniu drugiego i kolejnych dzieci ( tzw. „spłata rodzinna”) . W przypadku urodzeniu drugiego dziecka spłacana jest kwota 20.000zł, a po urodzeniu trzeciego i kolejnych 60.000zł do maksymalnej łącznej kwoty 100.000zł. Co istotne muszą być to dzieci urodzone po zaciągnięciu Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego.
Poza warunkiem pojawienia się w gospodarstwie domowym dzieci aby skorzystać ze spłaty rodzinnej trzeba spełnić określona warunki:
- nieposiadanie prawa własności mieszkania/domu innego niż nabyty albo wybudowany, uzyskany w wyniku realizacji inwestycji mieszkaniowej kooperatywy mieszkaniowej z wykorzystaniem środków z rodzinnego kredytu mieszkaniowego
- nieposiadanie spółdzielczego prawa dot. mieszkania/domu inne niż nabyte z wykorzystaniem środków rodzinnego kredytu mieszkaniowego
- prowadzenie gospodarstwa domowego na terytorium Polski
- niewypowiedzenie umowy rodzinnego kredytu mieszkaniowego
- brak ogłoszenia upadłości kredytobiorcy
- brak przedterminowej spłaty rodzinnego kredytu mieszkaniowego, chyba że dokonano jej po 3 latach od udzielenia kredytu, spłata dot. części objętej gwarancją, stanowiła spłatę rodzinną lub spłatę, o której mowa art. 6 ust. 7a ustawy
Gdzie złożyć wniosek o Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy?
Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy udzielany jest przez banki komercyjne, które zdecydowały się uczestniczyć w programie i podpisały umowę z BGK. Kredyt hipoteczny z gwarancją jest udzielany wyłącznie w PLN oraz na okres minimum 15 lat. Program będzie funkcjonował do 2032 roku.
Poniżej lista banków, które uczestniczą w programie i gdzie można wnioskować o Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy:
- PKO Bank Polski S.A.
- Bank Pekao S.A.
- Alior Bank S.A.
- BPS S.A.
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
- Bank Ochrony Środowiska S.A.
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy
- Santander Bank Polska S.A.
Wniosek o Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy można również złożyć również bezpłatnie u pośrednika kredytowego. Zapraszam do kontaktu. Mam duże doświadczenie w pośrednictwie tego typu kredytów. Pomagałem swoim klientom również w otrzymaniu kredytów w programach Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych.
Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy w Szczecinie
Skorzystanie z programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy wymaga spełnienia określonych w ustawie warunków. Można je w uproszczeniu podzielić na te dotyczące nieruchomości oraz kredytobiorców.
Kryteria dotyczące nieruchomości
- Kredyt przeznaczony może być na:
- zakup nieruchomości mieszkania / domu na rynku wtórnym również z wykończeniem / remontem
- zakup nieruchomości mieszkania /domu na rynku pierwotnym również z wykończeniem
- budowę domu wraz z zakupem działki budowlanej oraz jego wykończenie – po wybudowaniu może powstać jedynie jeden lokal mieszkalny i jednocześnie nie można przeznaczyć kredytu na rozbudowę, nadbudowę i odbudowę domu
- zakup spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego (również stanowiących wkład budowlany) wraz z wykończeniem
- realizację inwestycji mieszkaniowej kooperatywy mieszkaniowej przez członka tej kooperatywy
- na pierwszą nieruchomość mieszkalną (z uwzględnieniem wyjątku dotyczącego posiadania dzieci o czy szerzej poniżej)
- Cena nabywanej nieruchomości nie może przekroczyć określonej ceny (w przeliczeniu na metr kwadratowy). Osobne limity są dla rynku wtórnego i pierwotnego, a następnie podział jest na województwa i nastepnie następnie z podziałem na trzy grupy gmin:
- miasta wojewódzkie
- gminy przyległe do miast wojewódzkich
- pozostałe gminy
Kryteria dotyczące kredytobiorców:
- Do programu mogą przystąpić
- małżeństwa
- osoby samotne (tzw. single) – brak wymogu posiadania dzieci
- osoby będące w związku nieformalnym – jeśli wychowują przynajmniej jedno dziecko
- Nieposiadanie nieruchomości mieszkalnych w chwili składania wniosku o Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy. Dotyczy to obojga wnioskodawców w przypadku np. małżeństw lub związków nieformalnych. Są jednak wyjątki od tej zasady (szczegóły poniżej)
- Osoby posiadające nieruchomość mogą skorzystać z programu jeśli posiadają dzieci. Warunkiem jest jednak odpowiedni metraż posiadanej nieruchomości:
- Wnioskodawcy z 2 dzieci powierzchnia posiadanej nieruchomości mieszkalnej maksymalnie 50m2
- Wnioskodawcy z 3 dzieci powierzchnia posiadanej nieruchomości mieszkalnej maksymalnie 75m2
- Wnioskodawcy z 4 dzieci powierzchnia posiadanej nieruchomości mieszkalnej maksymalnie 90m2
- Wnioskodawcy z 5 dzieci (lub więcej) brak limitu metrażu
- Niezależnie od metrażu posiadanej nieruchomości w przypadku posiadania dwojga lub więcej dzieci należy pamiętać, ze może być to jedynie jedna nieruchomość (nie mogą być np 2 po 25m2 w przypadku dwojga dzieci)
Co zrobić aby otrzymać Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy w Szczecinie?
Aby otrzymać z gwarancją wkładu własnego w ramach programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy trzeba oczywiście złożyć wniosek kredytowy wraz odpowiednimi dokumentami dotyczącymi zarówno dochodu jak i celu kredytu, a także oświadczeniami dotyczącymi samego programu. Wniosek taki można złożyć zarówno bezpośrednio w banku jak i u pośrednika kredytowego do czego zachęcam. Moje usługi są bezpłatne. Poniżej etapy procesu wnioskowania o Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy:
- Wyliczenie zdolności kredytowej – jest to pierwszy i najważniejszy etap związany z wnioskowaniem o kredyt hipoteczny. Zanim zostanie złożony wniosek należy sprawdzić jaką kwotą można otrzymać w banku
- Sprawdzenie kryteriów kredytobiorcy – skorzystanie z programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy wymaga spełnienia warunków. Oczywiście trzeba je zweryfikować zanim zostanie złożony wniosek o kredyt.
- Sprawdzenie ceny nieruchomości – należy sprawdzić aktualne ceny nieruchomości publikowane przez BGK i zweryfikować czy nieruchomość spełnia limit cenowy
- Ustalenie planu działania / dokumenty – ustalenie plan działania oraz listy wymaganych dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku
- Wnioskowanie o kredyt – po skompletowaniu dokumentów składamy wniosek do banku lub banków (można złożyć kilka wniosków jednocześnie). Po otrzymaniu decyzji analizujemy ją wspólnie wraz z umową kredytową. Ostatnim etapem jest podpisanie umowy w banku
Zapraszam do kontaktu. Mam wieloletnie doświadczenie jako pośrednik kredytowy (dawniej doradca kredytowy, finansowy Szczecin –> szczegóły). Pomogłem w otrzymaniu ponad tysiąca kredytów hipotecznych i wśród nich były również kredyty objęte rządowymi programami – Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych.