Dodano: 18 lis 2016, Autor: Wojciech Droździel

Jak dostać dopłatę do zakupu mieszkania – Mieszkanie dla Młodych 2017?

Wiele w ostatnim czasie się piszę i mówi na temat programu „Mieszkanie dla Młodych” (szczegóły programu tutaj) dzięki któremu można dostać bezzwrotną dopłatą do zakupu mieszkania w przypadku finansowana go kredytem hipotecznym. Powszechne są opinie, że z jednej strony o dopłatę trudno, że względu na wymagania, a ponadto, że pieniądze się już skończyły, a program nie zostanie przedłużony. Jest to częściowa prawda.

Lista warunków jakie trzeba spełnić aby uzyskać dopłatę do kredytu hipotecznego jest rzeczywiście dość długa i odnosi się zarówno do kredytobiorcy jak i nabywanej nieruchomości (szerzej – tutaj). W pierwszym okresie trwania programu gdy był adresowany wyłącznie na rynek pierwotny w wielu miejscach (zwłaszcza poza dużymi miastami) rzeczywiści trudno było znaleźć nieruchomość w odpowiedniej cenie. zmieniło się to jednak we wrześniu 2015 gdy programem objęty również rynek wtórny. Przy aktualnych cenach maksymalnych za metr nieruchomości (tutaj) niemal w każdej lokalizacji można znaleźć odpowiednie mieszkania. W Szczecinie również nie ma z tym problemu i można znaleźć mieszkania zarówno budowane przez deweloperów (rynek pierwotny) jak i już użytkowane (rynek wtórny). Podsumowując jeśli ktoś zaangażuje się w poszukiwania znalezienie odpowiedniej nieruchomości nie powinno być trudne.

Tak, na 2016 rok pula została już całkowicie wyczerpana. Program jednak będzie trwał do 2018, więc zostały jeszcze lata 2017 i 2018. Można, więc składać wnioski o kredyt hipoteczny z dopłatą na 2017 i 2018. Tutaj ponowne ograniczenie, bo ponieważ została wyczerpana już połowa puli na 2017 zapisy na ten rok zostały wstrzymane i zostaną wznowione 01.01.2017 roku, w tym momencie wolna jest pula na 2018 rok.

Do dyspozycji pozostaje, więc połowa puli z 2017 („zapisy” od 01.01.2017) i duża część puli na 2018 (można wnioskować już teraz). Rok dofinansowania jest istotny dla sprzedającego, ponieważ w tym roku otrzyma tą część zapłaty, która będzie dopłata z programu Mieszkanie dla Młodych.

Rozwiązanie jest tak naprawdę bardzo proste. Oczywiście trzeba sprawdzić czy jako kredytobiorca/kredytobiorcy spełnione zostały warunki, znaleźć odpowiednią nieruchomości i co może być najważniejsze przekonać sprzedającego aby zgodził się na otrzymanie części zapłaty (w kwocie dopłaty) do 2017 roku lub do 2018 (może być to nawet styczeń).

Wydaje się to trudne, ale do początku 2017 roku już niedługo (aby złożyć wniosek o dofinansowanie na 2017), a bardzo często można znaleźć sprzedającego, który poczeka i do 2018 roku. Z tym nie ma zwłaszcza problemu w przypadku deweloperów, których nieruchomości i tak są w budowie. Ostatnia transza to dopłata i często wypada na 2018, a jeśli nie to często nie ma problemu, aby deweloper zgodził się przesunąć termin np. z końca 2017 na początek 2018. W Szczecinie można znaleźć bez problemu takie nieruchomości.

W przypadku rynku wtórnego również nie jest trudno o takiego „elastycznego” sprzedającego. Na pewno zachętą w tym przypadku może być np. podwyższenie ceny sprzedaży. Załóżmy, że ktoś chce sprzedać mieszkanie za 200.000zł , a dopłata wynosi 31.000zł. Kupujący może zaproponować podwyższenie ceny sprzedaży np. o 5.000zł w zamian za to, że część ceny 31.000zł będzie zapłacona po roku. Wiele osób zgodzi się na to zgodzi. Zdecydowaną większość kwoty dostanie, bowiem od razu (w tym przypadku 169.000zł) m.in. z wnioskowanego kredytu hipotecznego.

PODSUMOWUJĄC: Dopłatę nadal można uzyskać, wymaga to jedynie nieco większego zaangażowania. Jeśli ktoś planuje zakup mieszkania w najbliższym czasie to proponuję skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych i dopłaty do kredytu hipotecznego. Los programu jest przesądzony, a pomoc państwa osobom, które zamierzają zamieszkać na swoim ma mieć zupełnie inny charakter („Mieszkanie Plus”). Proszę o kontakt osoby zainteresowane kredytem hipotecznym oraz uzyskaniem dopłaty, chętnie pomogę.

Kredyty Hipoteczne
 • Mieszkaniowe
 • Na dowolny cel
 • Konsolidacyjne
 • Firmowe
Kredyty gotówkowe
 • Na dowolny cel
 • Konsolidacyjne
 • Szybka decyzja
 • Na realizację marzeń
Kredyty firmowe
 • Inwestycyjne
 • Obrotowe
 • Ze wsparciem z Unii
 • Leasing, factoring
Ubezpieczenia
 • Na wypadek śmierci
 • Od wypadków
 • Rodzinne
 • Z funduszem