Mieszkanie dla Młodych

 

Jeśli szukasz własnego mieszkania w Szczecinie lub w okolicy i musisz wspomóc się kredytem sprawdź czy będziesz mógł otrzymać dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych? Warto to zrobić bo możesz otrzymać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych bezzwrotnej pomocy. Poniżej najważniejsze informacje:
 

1. Co trzeba wiedzieć o Programie Mieszkanie dla Młodych:

 

 

WAŻNE: niewykorzystana pula z jednego roku nie przechodzi na drugi. Jeśli w danym roku pula się wyczerpie, trzeba będzie czekać do nowego roku.

Pierwotnie w grę wchodził zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym, a dokładnie zakup nowo wybudowanego lub będącego w budowie domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego od podmiotu, który buduje mieszkania w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Od 1 września 2015 możliwy jest również zakup mieszkania lub domu z rynku wtórnego.

UWAGA: w przypadku budowy domu systemem gospodarczym nie można uzyskać dopłaty (w takim wypadku można jedynie uzyskać zwrot VAT – w jaki sposób opisane jest tutaj)

Pomoc dla młodych ludzi polega na dofinansowaniu do wkładu własnego. Dofinansowanie odbywa się jednorazowo – w przypadku kredytów wypłacanych w transzach dofinansowanie wypłacane jest w ramach ostatniej transzy kredytu

 

2. Jakie warunki musi spełniać kredytobiorca (kredytobiorcy) aby móc skorzystać z programu?

 

 

3. Jakie warunki musi spełniać nabywana nieruchomość?

 

 

W Szczecinie i województwie zachodniopomorskim maksymalna cena mieszkania za m2 (metr kwadratowy) w aby spełniać warunki programu Mieszkanie dla Młodych wygląda następująco (dane za pierwszy kwartał 2016):

Szczecin – rynek pierwotny 4516,60zł, rynek wtórny 3695,40zł

Gminy sąsiadujące ze Szczecinem (Gryfino, Goleniów, Dobra, Kobylanka, Kołbaskowo, Police, Stare Czarnowo) – rynek pierwotny 4215,75zł, rynek wtórny 3449,25zł

Pozostałe gminy – rynek pierwotny 3914,90zł, rynek wtórny 3203,10zł

 

Z doświadczenia wiem, że zarówno w granicach miasta Szczecin jak i innych regionach województwa zachodniopomorskiego można znaleźć wiele nieruchomości spełniających kryteria programu Mieszkanie dla Młodych i to zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Jeśli spełniasz warunki programu to warto skupić się w pierwszej kolejności na takich nieruchomościach, a jeśli masz problem z ich znalezieniem to tutaj również mogę pomóc.

 

4. Ile wyniesie dopłata w programie Mieszkanie dla Młodych?

 

Minimalna dopłata wyniesie 10% i otrzyma ją tzw. singiel lub bezdzietne małżeństwo. W przypadku posiadania zarówna przez singla lub małżeństwo jednego dziecka dopłata wzrasta do 15%, w przypadku posiadania dwójki dzieci wynosi 20%, a przy trojgu (lub więcej) wzrasta do 30% (posiadanie trojga dzieci ponadto daje inne „przywileje” o czym byłą już mowa)  i jest to jej maksymalna wysokość.

Jej wysokość jest uzależniona ponadto od metrażu nieruchomości i wysokości odpowiedniego wskaźnika. Dopłatę wylicza się wg następującego wzoru:

KWOTA DOFINANSOWANIA = powierzchnia użytkowa mieszkania x średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązujący w dniu złożenia wniosku w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie x wysokość dopłaty (10-30%).

UWAGA: Metraż brany pod uwagę przy wyliczaniu dopłaty dla mieszkań o powierzchni użytkowej powyżej 50 m2 będzie wynosił 50m2 (max. 65m2 dla osób z min trójką dzieci)

Przykłady wyliczeń dopłat można znaleźć tutaj. Rozpiętość dopłat jest bardzo duża i dla bezdzietnych wnioskodawców może wynosić ok 15.000zł, a dla posiadających troje dzieci lub więcej nawet ponad 80.000zł!

Zapraszam do skorzystania z kalkulatora MDM wyliczającego wysokość dopłaty oraz informującego o tym czy dana nieruchomość spełnia warunki programu Mieszkanie dla Młodych.

 

5. Czy dopłaty z programu MdM mogą zostać odebrane?

 

Tak jeśli osoba, która skorzysta z programu w ciągu pierwszych 5 lat zdecyduje się:

W przypadku zaistnienia z jednej z powyższych okoliczności nie trzeba będzie zwracać całości, a jedynie proporcjonalną część. Obowiązek poinformowania BGK (np. za pośrednictwem swojego banku) o zajściu takiego zdarzenia należy do kredytobiorcy, który ma na to 30 dni, licząc od dnia wystąpienia zdarzenia. Maksymalnie po 60 dniach trzeba zwrócić pieniądze na rachunek Funduszu Dopłat.

WAŻNE: Dopłaty zostaną również cofnięte w przypadku prawomocnego skazania nabywcy za przestępstwo określone w art. 297 § 1 lub § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553). Pełny tekst ustawy tutaj. W skrócie w przypadku wykrycia poświadczenia nieprawdy lub przedstawieniu nieprawdziwych / sfałszowanych dokumentów przy składaniu wniosku kredytowego (a więc wyłudzenie kredytu) poza konsekwencjami prawnymi grozi utrata dopłaty.

 

6. Co jeszcze warto wiedzieć o programie MDM:

 

 

7. Podstawy prawne i gdzie szukać szczegółowych informacji

 

Informacje na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (tutaj), na stronie Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury (tutaj).

 

8. Kalkulator Mieszkanie dla Młodych:

 

Pod tym linkiem mogą Państwo sprawdzić czy nieruchomość spełnia warunki programu MDM, a także ile będzie wynosiła kwota dopłaty – Kalkulator MDM Szczecin.

 

Aktualne informacje na temat programu Mieszkanie dla Młodych w Szczecinie (limity, stawki, wskazówki) – tutaj.

 

Po dodatkowe informacje, szczegóły, a przede wszystkim po najkorzystniejszy i najtańszy kredyt hipoteczny ze wsparciem Banku Gospodarstwa Krajowego w programie Mieszkanie dla Młodych zapraszam do mnie:) Ponadto przeprowadzę Cię przez całą procedurę i zadbam abyś otrzymał dopłatę. Z moją pomocą oszczędzisz czas, pieniądze i na pewno otrzymasz wsparcie.

 

UWAGA!: 02.01.2018 została wyczerpana pula środków na 2018 rok. Oznacza to w zasadzie koniec programu Mieszkanie dla Młodych. Na otrzymanie dopłaty czeka jeszcze osoby, które trafiły na „listę rezerwowych”, ale nie ma możliwości składania już nowych wniosków o dopłatę.

Kredyty Hipoteczne
 • Mieszkaniowe
 • Na dowolny cel
 • Konsolidacyjne
 • Firmowe
Kredyty gotówkowe
 • Na dowolny cel
 • Konsolidacyjne
 • Szybka decyzja
 • Na realizację marzeń
Kredyty firmowe
 • Inwestycyjne
 • Obrotowe
 • Ze wsparciem z Unii
 • Leasing, factoring
Ubezpieczenia
 • Na wypadek śmierci
 • Od wypadków
 • Rodzinne
 • Z funduszem