Dodano: 28 wrz 2019, Autor: Wojciech Droździel
Program Mieszkanie dla Młodych cieszył się bardzo dużym powodzeniem jeszcze do 2018 roku. Ten rok był ostatnim rokiem gdy program funkcjonował i faktycznie skończył się on już 02.01.2018 roku gdy wyczerpała się cała przeznaczona na ten rok pula pieniędzy.
Mimo, że program nie funkcjonuje już od ponad półtora roku nadal często zdarza się, że klienci o niego pytają. Mieszkanie dla Młodych (nazywany również przez niektórych czasami nawet Kredytem dla Młodych Małżeństw) istniał na tyle długo, że do dziś kojarzy się wielu jako program wsparcia dla osób kredytujących zakup nieruchomości kredytem hipotecznym. Może to wynikać z tego, że wcześniej funkcjonował program Rodzina na Swoim, który został płynnie zastąpiony przez Mieszkanie dla Młodych.
Po zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych nie został on zastąpiony żadnym innym podobnym programem i aktualnie osoby fizyczne nie mogą skorzystać z żadnej pomocy jeśli planują zakupić mieszkanie za kredyt hipoteczny. Wprowadzony przed laty program Mieszkanie Plus nie należy porównywać z Mieszkaniem dla Młodych, m.in. ponieważ:
Jest szansa, że program Mieszkanie dla Młodych powróci w 2020 roku… Jest to jedna z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. W momencie pisania artykułu (wrzesień 2019) sondaże nie jednakże wskazują iż szanse na wygraną są niewielkie, więc należy się raczej nastawić, że program w najbliższym czasie raczej nie powróci.
Wkład własny jest nadal niezbędny aby uzyskać kredyt hipoteczny na zakup lub budowę nieruchomości i choć wymagane jest nie 20%, a tak naprawdę 10% nadal dla wielu osób jest to trudna do pokonania bariera. Niestety wbrew powszechnej opinii nadwyżka zdolności kredytowej nie rozwiązuje problemu – wkład własny musi być wniesiony. Jak rozwiązać ten problem opisywałem już wcześniej, a w skrócie:
Warto przy okazji przypomnieć jakie były podstawowe kryteria aby móc skorzystać ze wsparcia w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Jest to o tyle istotne, że dzisiaj zwłaszcza jedno kryterium niezwykle trudno byłoby spełnić.
Mieszkanie dla Młodych – kryteria:
Niemal niemożliwy do spełnienia byłby oczywiści ostatni warunek dotyczący ceny nieruchomości. Bazując na ostatnich danych opublikowany przez BGK (na potrzeby programu Mieszkanie na Start) na drugi kwartał 2019 średnie wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej dla województwa zachodniopomorskiego wyglądałyby następująco:
Szczecin – 4274,50zł
gminy sąsiadujące – 3969,50zł
pozostałe gminy – 3665zł
Oznaczałoby to, że w Szczecinie chcąc kupić np. mieszkanie na rynku pierwotnym maksymalna cena za metr musiałaby wynosić 4701,95zł, a na wtórnym 3847,05zł. Aktualnie ceny nieruchomości są zdecydowanie wyższe. Pierwotnie programowi Mieszkanie dla Młodych zarzucano „sztuczne” zawyżanie cen nieruchomości, zwłaszcza na rynku pierwotnym. Tymczasem dzisiaj można byłoby wysnuć raczej odwrotny wniosek. Po zakończeniu programu rozpoczął się wyraźny wzrost cen nieruchomości i z pewnością jednym z powodów było zakończenie programu Mieszkanie dla Młodych.
Wygląda na to, że nie ma co liczyć na reanimację programu Mieszkanie dla Młodych zarówno w 2019 jak i 2020 roku. Kwestię zakupu mieszkania i sfinansowania wkładu własnego trzeba wziąć, więc we własne ręce. Zapraszam do kontaktu osoby, które zamierzają w przyszłości zakupić nieruchomość, a aktualnie mają problem z uzyskaniem wkładu własnego. Podpowiem jak przygotować się do kredytu, z jakimi kosztami należy się liczyć, a także jak rozwiązać problem wkładu własnego.