Dodano: 14 wrz 2021, Autor: Wojciech Droździel

Zmiana oprocentowania kredytu hipotecznego na stałe

Zmiana oprocentowania na stałeKredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu są aktualnie najtańsze w historii. Spowodowane jest to rekordowo niskimi stopami procentowymi i co za tym idzie najniższą wysokością WIBORu (ok 0,25%, dane na dzień 13.09.2021). W aktualnej sytuacji gdzie inflacja jest najwyższa od 20 lat podwyżka stóp procentowych wydaje być się kwestią czasu. W ślad za podwyżką stóp procentowych rata każdego kredytu hipotecznego o zmiennym oprocentowaniu wzrośnie.

 

Więcej na temat kredytów o stałym i zmiennym oprocentowaniu –> Kredyt Hipoteczny Stałe czy Zmienne Oprocentowanie?

 

Rozwiązaniem może być zmiana oprocentowania kredytu o zmiennym oprocentowaniu na kredyt hipotecznym o stałym oprocentowaniu. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ w ślad za rosnącym ryzykiem podwyżek stóp procentowych banki podwyższają również wysokość stałego oprocentowania kredytów hipotecznych.

 

Zmiana oprocentowania kredytu hipotecznego na stałe w tym samym banku

 

Osoby, które zdecydują się zmienić oprocentowanie kredytu ze zmiennego na stałe najpierw powinny zapytać o ofertę banku gdzie spłacany jest kredyt hipoteczny. Każdy bank ma obowiązek umożliwić taką zamianę, a na skutek nacisków KNF każdy bank ma je już w swojej ofercie. Wówczas cała procedura zakończy się aneksem do istniejącej umowy kredytu hipotecznego – zmiana oprocentowania ze zmiennego na stałe. Może wiązać się to jednak z ponowną analizą dochodów klienta, a tylko w określonych przypadkach również weryfikacją zabezpieczenia.

 

Rozwiązanie takie z pewnością będzie najprostsze, bo zwykle weryfikowany będzie jedynie dochód i na podstawie części dokumentów, które są wymagane do złożenia wniosku o udzielenie nowego kredytu. Procedura ponadto będzie krótsza, a klient uniknie w większości przypadków kosztu wyceny nieruchomości oraz opłat sądowych za wykreślenie starej i wpis nowej hipoteki. Kluczową kwestią jest jednak wysokość oprocentowania stałego jakie oferuje dotychczasowy bank. Może zdarzyć się sytuacja, że oferta kredytu o stałej stopie procentowej w innym banku będzie korzystniejsza.

 

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku – stałe oprocentowanie

 

Niezależnie od oferty kredytu o stałym oprocentowaniu w swoim banku należy porównać ją z ofertami innych banków. Różnice w wysokości oprocentowania kredytów o stałej stopie bywają dużo wyższe między bankami niż w przypadku ofert o zmiennym oprocentowaniu. Ponadto zdarzają się oferty gdzie zamiast 5 lat o stałym oprocentowaniu można uzyskać ofertę z oprocentowaniem stałym przez 7 lat.

 

Refinansowanie kredytu o zmiennym oprocentowaniu na stałe do innego banku zwykle wiąże się z takimi kosztami jak wycena, koszty jednorazowe (np. prowizja)  oraz opłaty sądowe (wykreślenie hipoteki oraz wpisanie nowej). Ponadto ponownie pojawi się koszt ubezpieczenia do czasu wpisu hipoteki (tzw. ubezpieczenie pomostowe). Jednakże przy dobrej ofercie kredytu o stałym oprocentowaniu koszty te nie muszą być duże (np. oferta bez prowizji), a niższe oprocentowanie z nawiązką może je zrekompensować.

 

Ponadto przy okazji przenoszenia kredytu do innego banku w niektórych przypadkach można powiększyć kredyt o kwotę na dowolny cel (po cenie kredytu mieszkaniowego). Dodatkowo pozyskane pieniądze mogą posłużyć na sfinansowanie innych celów i mogą być to cele mieszkaniowe (np. remont mieszkania) lub konsumpcyjne jak np. zakup auta czy sprzętu RTV / AGD.

 

Oprocentowanie stałe kredytu hipotecznego – porównanie

 

Poniżej porównanie ofert kredytów o stałym oprocentowanie. Założono, że kwota kredyt wynosi 300.000zł, zabezpieczenie warte jest 400.000zł, a okres spłaty to 300 miesięcy:

 

Bank Oprocentowanie Rata
Santander 3,24% 1 460 zł
Pekao 3,71% 1 566 zł
PKO  3,87% 1 562 zł
mBank 3,87% 1 562 zł
Millennium 4,00% 1 583 zł
BNP Paribas 4,05% 1 591 zł
ING 4,16% 1 610 zł
Alior 5,55% 1 851 zł

Symulacja na dzień: 13.09.2021

Nota prawna: Prezentowane wyliczenia służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być traktowane jako oferta, rekomendacja, zaproszenie do zawarcia umowy kredytu ani usługa doradztwa. Przedstawione wysokości rat kredytów mają charakter wyłącznie przykładowy i uzależnione są od oferty i decyzji kredytowej danego banku oraz od następujących czynników: okresu kredytowania, marży banku, stopy procentowej i skorzystania z oferty dodatkowej. Powyższy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

 

Różnice w wysokości oprocentowanie są dużo większe niż w kredytach o zmiennym oprocentowaniu. Nie jest to co prawda jedyny parametr na podstawie, którego dokonuje się wyboru najlepszego kredyt hipotecznego, ponieważ pominięto takie istotne kwestie jak koszty jednorazowe (np. prowizja) czy koszty dodatkowe doliczane do raty jak np. ubezpieczenie na życie. Mimo to różnice są na tyle duże, że warto dobrze poszukać najlepszej opcji kredytu o stałym oprocentowaniu.

 

Zarezerwuj ofertę – formularz informacyjny

 

Co równie ważne to fakt, że banki reagują i będą reagować na spodziewane podwyżki stóp procentowych. Jeśli ryzyko wzrośnie to z pewnością oferty kredytów o stałym oprocentowaniu również będą się zmieniały – proponowane oprocentowanie będzie wyższe. Dlatego też osoby zamierzające zmienić oprocentowanie swoich dotychczasowych kredytów na stałe lub refinansować taki kredyt do innego banku lub po prostu zaciągnąć nowy kredyt powinny się spieszyć. Należy pamiętać, że zanim złoży się wniosek kredytowy z kompletem dokumentów bank może wygenerować formularz informacyjny. Jest to dokument regulowany ustawy na mocy, którego oferta w nim przedstawiona ważna jest przez 14 dni. W ciągu tego czasu można złożyć wniosek kredytowy i nawet jeśli warunki ulegną zmianie obowiązywać będą te z formularza. Do wygenerowania formularza informacyjnego bank będzie wymagał jedynie danych kredytu (kwota, okres) i podstawowych danych osobowych.

 

Zapraszam do kontaktu. Pomogę uzyskać najkorzystniejszy kredyt o stałym oprocentowaniu.

 

 

Kredyty Hipoteczne
 • Mieszkaniowe
 • Na dowolny cel
 • Konsolidacyjne
 • Firmowe
Kredyty gotówkowe
 • Na dowolny cel
 • Konsolidacyjne
 • Szybka decyzja
 • Na realizację marzeń
Kredyty firmowe
 • Inwestycyjne
 • Obrotowe
 • Ze wsparciem z Unii
 • Leasing, factoring
Ubezpieczenia
 • Na wypadek śmierci
 • Od wypadków
 • Rodzinne
 • Z funduszem