Dodano: 06 wrz 2017, Autor: Wojciech Droździel
Nabór osób chętnych do wynajęcia lokali mieszkalnych na wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus będą przeprowadzały samorządy terytorialne. W przypadku gdy liczna chętnych będzie większa od aktualnej ilości lokali mieszkalnych będzie przeprowadzony nabór. Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości ustala katalog kryteriów pierwszeństwa. Osoby spełniające poszczególne kryteria będą mieć większe szanse na zawarcie umowy. Samorządy będą jednak same ustalały kryteria wg własnego uznania stąd będą one niejednolite w skali kraju.
Poniżej wspomniane kryterium pierwszeństwa:
Ustawa wskazuje, że pierwszeństwo będą miały osoby wskazane w pkt 10, a następnie w pkt 11. Jednocześnie mówi, że:
Trzeba pamiętać, że jedną z zasad programu Mieszkanie Plus ma być samofinansowanie. Program w założeniu ma nie stanowić w przyszłości obciążenia dla samorządu i budżetu państwa. Stąd ten zapis może mieć również duże znaczenie przy naborze osób.
W kontekście programu Mieszkanie Plus i wynajmu nieruchomości od początku istotne było pytanie – co z tymi, którzy będą uchylali się od płacenia czynszu? Ustawa o Krajowym Zasobie nieruchomości reguluje również i tą kwestie. Wprowadzona zostaje bowiem możliwość najmu instytucjonalnego. Choć nie odnosi się on bezpośrednio do programu Mieszkanie Plus to z pewnością został on wprowadzony głównie z zamysłem o programie.
Poniżej najważniejsze zasady najmu instytucjonalnego:
Umowa najmu instytucjonalnego jest podobna do najmu okazjonalnego, który jest dość popularny przy zawieraniu umów wynajmu między osobami fizycznymi. W przypadku np. zalegania najemcy z opłatami pozwoli na szybką eksmisję bez sądu oraz bez zapewnienia lokalu socjalnego i to jest najważniejsze kwestia jaką wprowadza.
Realizacja programu Mieszkanie Plus w Szczecinie to nadal nieokreślona przyszłość. Zapraszam w międzyczasie do kontaktu osoby, które chciałyby nabyć nieruchomość od razu na własność i wspomóc się kredytem hipotecznym. Bezpłatne pomogę uzyskać najlepsze finansowanie.