Dodano: 17 maj 2021, Autor: Wojciech Droździel
Pojawiły się już oficjalne zapowiedzi wprowadzenia nowego programu mającego wesprzeć osoby nabywające swoja pierwszą nieruchomość. Podczas konferencji z 15.05.2021 roku gdzie ogłoszono kształt programu reform społeczno – gospodarczych pod nazwą „Polski Ład” wspomniano również m.in. o wprowadzeniu programie „Mieszkanie bez Wkładu Własnego„.
Problem z uzyskaniem wymaganego minimalnego wkładu własnego to nadal bariera zaporowa dla szerokiego grona osób, które nadal nie ma swojego mieszkania. Choć standardem ponownie stało się posiadanie 10% wkładu własnego przy zakupie nieruchomości za kredyt hipoteczny to wciąż dla niejednego gospodarstwa jest to problem zwłaszcza w obliczu stale rosnących cen nieruchomości. Od początku roku 2018 gdy zakończył się program dopłat do kredytów hipotecznych Mieszkanie dla Młodych nie ma żadnych form wsparcia w tym zakresie. Osoby, które założyły rodziny często zmuszone są do wynajmowania mieszkań mimo, iż stać byłoby je na płacenie rat.
Informacje o zamiarze wprowadzenie programu poręczeniowo – gwarancyjnego dla osób nabywających nieruchomości pochodzą z oficjalnej konferencji rządowej z 15.05.2021 oraz z dokumentu pod nazwą „Polski Ład”. Na tym etapie brakuje jeszcze jednak konkretów i nie przedstawiono również projektów konkretnych ustaw, które by to regulowały. Poniżej informacje, które zostały ujawnione na tym etapie:
Wydaję się, że niezależną formą wsparcia może być tzw. bon mieszkaniowy. Nie ma o nim co prawda żadnych informacji w dokumencie „Polski Ład”, ale założenia programu są już opublikowane na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Będzie on przyznawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po złożeniu wniosku. Zakładane są dwa rodzaje bonów: społeczny i rodzinny:
Adresowany będzie dla rodzin, które nie mają zdolności kredytowej aby uzyskać kredyt hipoteczny, a chciałyby skorzystać z budownictwa społecznego (finansowanie partycypacji TBS) lub sfinansować wkład w spółdzielni mieszkaniowej.
Zakładane są następujące wysokości wsparcia:
Ten zaadresowany miałby być dla rodzin gdzie jest przynajmniej troje dzieci lub osób niepełnosprawnych. Również będzie można go podobnie jak w wariancie społecznych przeznaczyć na partycypację w TBS lub sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej, ale w tym przypadku również na zakup mieszkania i domu (lub jego budowę). Wsparcie będzie ponadto o 45.000zł wyższe jeżeli rodzina wcześniej nie będzie posiadała nieruchomości mieszkalnej w ogóle lub będzie ona nie większa niż 65 metrów kwadratowych. Ponadto im więcej dzieci w rodzinie tym większe może być wsparcie:
Terminem wejścia w życie bonu mieszkaniowego, który zakłada ministerstwo jest 01.01.2023. Program poręczeniowo – gwarancyjny będący uzupełnieniem bonu mieszkaniowego planowany jest (wg informacji na stronie ministerstwa) do wprowadzenia z kolei już w przyszłym roku. Plany zapowiedziane przez ministerstwo jak i podczas prezentacji Polskiego Ładu w kwestii dopłat / gwarancji i wsparcia dla osób nabywających swoje pierwsze mieszkania są bardzo ambitne. Sytuacja pokaże w jakim stopniu zostaną one zrealizowane oraz w jakim stopniu będą się nawzajem uzupełniać. Sporo aktualnie jest w tej kwestii jeszcze niejasności. Z pewnością wywnioskować można, że premiowane będą rodziny z dziećmi, a biorąc pod uwagę zapowiadany poziom cen maksymalnych nie każda nieruchomość będzie mogła być przedmiotem wsparcia. Ograniczy to zapewne liczbę beneficjentów. Niemniej jednak oba programy z pewnością pomogą niejednej rodzinie zamieszkać we własnym mieszkaniu lub domu.
UWAGA! Po więcej szczegółów na temat Kredytu Bez Wkładu Własnego zapraszam do dedykowanej strony gdzie są zebrane wszystkie najważniejsze informacje na ten temat–> Mieszkanie Bez Wkładu Własnego