Dodano: 12 gru 2022, Autor: Wojciech Droździel

Kredyt na dom z drewna

Kredyt na dom z drewnaW ostatnich latach popularne stało się budowanie domów z drewna zamiast klasycznej konstrukcji wykonanej z cegieł oraz betonu. Domy takie mają szereg zalet, do których można zaliczyć przede wszystkim czas budowy. Jest on zdecydowanie krótszy niż w przypadku domów murowanych i nierzadko wykonanie ścian nośnych, działowych, stropów oraz dachu (więźba + pokrycie), a także wykonanie instalacji oraz stolarki okiennej i drzwiowej to kwestia kilku tygodni zamiast kilku miesięcy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że domy tego typu na miejscu inwestycji zwykle są „składane” z gotowych (prefabrykowanych) już elementów wykonanych wcześniej.

 

Ponadto zaletą domów drewnianych może być z pewnością to, że są one mniej problematyczne  dla inwestorów. Często firmy, które oferują wykonanie domów w technologii drewnianej realizują pracę samodzielnie do stanu deweloperskiego. Po stronie inwestora pozostaję, więc najczęściej jedynie wykończenie domu oraz ewentualne wykonanie wcześniej fundamentu. Jest to zdecydowanie prostsze i mniej czasochłonne niż tradycyjna budowa metodą zleconą lub gospodarczą gdzie do momentu wykonania stanu deweloperskiego na budowie musi pojawić nierzadko kilka różnych ekip budowlanych różnych firm co należy koordynować i poświęcić temu czas.

 

Dodatkowo domy drewniane w odpowiedniej technologii mogą mieć zalety techniczne / energooszczędne w stosunku do domów murowanych. Są technologie gdzie przy mniejszej grubości ścian dom zachowuje przynajmniej tak samo dobre parametry energooszczędne jak w przypadku grubszych ścian domów murowanych. Może mieć to szczególne znaczenie gdy ważne dla inwestora jest aby dom miał jak najwięcej powierzchni użytkowej w stosunku do powierzchni zabudowy domu. W przypadku małych działek będzie to bardzo istotne.

 

Ostatnią i najczęściej nie najmniej ważną kwestią jest kwestia wizualna lub kwestia ekologii. Choć dom drewniany w wielu przypadkach z zewnątrz nie będzie się różnił od domu murowanego dla wielu osób będzie on pożądany właśnie ze względu na wygląd zewnętrzny lub ze względu na ekologię. Cześć osób świadomie wybierze dom drewniany wykonany np. z bali o wyglądzie domu górskiego zamiast tradycyjnego domu murowanego z uwagi chociażby na miejsce budowy (np. w lesie lub blisko lasu) lub sąsiednią architekturę.

 

Kredyt hipoteczny na dom z drewna

 

Budowa domu z drewna za kredyt hipoteczny zwykle nie jest problemem i czasami nie różni się niczym od budowy domu murowanego. Trzeba jednak uwzględnić kilka istotnych kwestii takich jak koszt budowy, umówione z wykonawcą terminy i kwoty zapłaty za budowę, wartość działki, na której budowany jest dom czy kwestia dotycząca przelewania transz budowlanych (konto wykonawcy czy inwestora).

 

Najważniejszą kwestią jest ustalenie oczywiście jaki jest koszt budowy oraz jak ma wyglądać płatność za poszczególne etapy. Tutaj może pojawić się pierwsza trudność wynikają ze specyfiki budowy takie domu. Pierwszym etapem zwykle jest zamówienie drewna na budowę konkretnego domu oraz przygotowanie z nich gotowych elementów. Ten etap trwa nierzadko kilka tygodni z uwagi chociażby na fakt, że drewno często musi być suszone. Wykonawca na tym etapie potrzebuje więc pieniądze na zakup oraz wykonanie elementów i czasami kwoty te sięgają nawet 40 – 50% kosztów całej budowy. Problem w tym, że kredyt hipoteczny na budowę jest uruchamiany w częściach / transzach. Banki mają różne procedury co do wysokości pierwszej transzy i najczęściej jest to np. 50% wartości działki lub np. 20% kwoty kredytu. W niektórych przypadkach może się, więc zdarzyć, że wysokość pierwszej transzy będzie za mała aby opłacić pierwszy etap wykonawcy. Poniżej przykład:

 

 

Powyższy przykład obrazuje, że w tej konkretnej sytuacji wypłacona transza w kwocie 100.000zł byłaby za mała aby zapłacić wykonawcy za pierwszy etap (160.000zł). Wówczas pozostaje kilka rozwiązań. Pierwszym z nich jest odpowiedni wybór banku. Są bowiem banki, które po pierwsze mają inne zasady wypłat transz i np. wypłacają kredyt w dwóch transzach. Wówczas pierwsza transza wynosiłaby 200.000zł i problem byłby rozwiązany. Po drugie część banków jest w stanie dostosować wysokość wypłacanych transz do umowy z wykonawcą. Inną opcją jest dostosowanie kwot za poszczególne etapy do tych wypłacanych przez banki z wykonawcą. Ostatnim oczywistym rozwiązaniem jest zaangażowanie na tym etapie własnych środków. Zwykle środki te można „odzyskać” z kolejnych transz wypłacanych przez bank.

 

Osobną kwestią, która może być barierą w uzyskaniu kredytu hipotecznego na budowę domu z drewna jest kwestia wypłaty środków z kredytu na rachunek wykonawcy. W przypadku każdego kredytu hipotecznego na budowę domu środki wypłacane są na konto inwestora / kredytobiorcy, który następnie sam przelewa te pieniądze na konto wykonawcy. W przypadku niektórych umów firm budujących domu drewnianej pojawia wymóg aby środki z kredytu były przelewane na konto wykonawcy. Jest to duże ograniczenie, ponieważ zdecydowana większość banków nie zgadza się na taką formę przelewania środków (wiążę się to z cesją lub indywidualnym zapisem w umowie kredytowej), ale na szczęście takie wymaganie wykonawcy należy do rzadkości.

 

Więcej na temat kredytów hipotecznych na budowę domów – tutaj.

 

Podsumowując otrzymanie kredytu hipotecznego na budowę domu drewnianego nie jest bardziej problematyczne niż otrzymanie kredytu na budowę domu murowanego. Czasami wymaga to co prawda wyboru odpowiedniego banku lub / i dostosowania umowy z wykonawcą, ale niezwykle rzadko są to faktyczne bariery. Zapraszam do kontaktu. Pomogłem już wielu klientom w uzyskaniu kredytu hipotecznego na budowę domów drewnianych.

 

Kredyty Hipoteczne
  • Mieszkaniowe
  • Na dowolny cel
  • Konsolidacyjne
  • Firmowe
Kredyty gotówkowe
  • Na dowolny cel
  • Konsolidacyjne
  • Szybka decyzja
  • Na realizację marzeń
Kredyty firmowe
  • Inwestycyjne
  • Obrotowe
  • Ze wsparciem z Unii
  • Leasing, factoring
Ubezpieczenia
  • Na wypadek śmierci
  • Od wypadków
  • Rodzinne
  • Z funduszem