Dodano: 27 wrz 2024, Autor: Wojciech Droździel
Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) kredyt hipoteczny musi być udzielony w walucie dochodu. Jeśli kredytobiorca zarabia np. w dolarach amerykańskich kredyt musi być również w tej walucie. Aktualnie niestety nie ma możliwości uzyskania kredytu hipotecznego w dolarach amerykańskich (USD) oraz funtach brytyjskich (GBP), ale jest w niektórych przypadkach jest możliwość przyjęcia tych dochodów do wyliczania zdolności kredytowej i otrzymania kredytu polskich złotych (PLN).
Kredyty hipoteczne w dolarach i funtach nie są dostępne z uwagi na to, że żaden bank nie udziela kredytów hipotecznych w tych walutach. Jednakże część banków może przyjąć dochody dolarach i funtach do wyliczenia zdolności kredytowej przy wnioskowania o kredyt w polskich złotych. Warunkiem koniecznym aby dochody w tych walutach były przyjęte przez bank jest wnioskowanie o kredyt z osobą, która zarabia w polskich złotych.
W przypadku łączenia dochodów w różnych walutach obowiązuje zasada 50% – dochód w walucie obcej jest przyjmowany do wysokości połowy dochodu w PLN. Jeśli osoba zarabiająca w złotówkach zarabia np. 8.000zł to wysokość dochodu w dolarach lub funtach przyjęta do analizy maksymalnie może wynosić 4.000zł (nawet jeśli faktyczny dochód jest wyższy). Wówczas do zdolności kredytowej przyjmowany jest łączny dochód w wysokości 12.000zł.
Co istotne w przypadku posiadania zdolności pomimo, iż łączone są dochody w różnych walutach, jest możliwość uzyskania kredytu hipotecznego nawet na 90% wartości nieruchomości. Jest istotne z uwagi na fakt, że w przypadku kredytu walutowego w innych walutach obcych gdzie jest możliwość ich uzyskania (EUR, NOK, SEK) wkład własnych często jest wyższy.
Nie wszystkie dochody w dolarach i w funtach będą zaakceptowane przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Do źródeł, które zostaną przyjęte przez bank należą:
Nie zostanie zaakceptowany natomiast dochód z działalności gospodarczej zarejestrowanej za granicą. Nie ma tu znaczenia wysokość tego dochodu, czas jego wykonywania czy miejsce prowadzenia działalności. Dochód z działalności zarejestrowanej za granicą dochód ten nie zostanie uznany przez żaden bank.
Wnioskowanie o kredyt z osobą zarabiającą w PLN z uwzględnieniem dodatkowego dochodu w dolarach lub funtach nie zwalnia z obowiązku przedstawienia kompletu dokumentów dla dochodów zza granicy. Wiąże się z tym często konieczność tłumaczenia dużej ilości dokumentów przez tłumacza przysięgłego co wiąże się z dodatkowym kosztem. W zależności od rodzaju dochodów mogę być wymagane:
Zapraszam do kontaktu.