Dodano: 09 sie 2021, Autor: Wojciech Droździel

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Wygląda na to, że w najbliższej przyszłości pojawi się możliwość uzyskania kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Zapowiedziany przez rządu program Mieszkanie Bez Wkładu Własnego ma umożliwić uzyskanie kredytu hipotecznego bez konieczności angażowania środków własnych, a więc bez konieczności wnoszenia wkładu (kredyt na 100% wartości).

 

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego

 

Aktualnie nie ma jeszcze określonego ostatecznego kształtu programu Mieszkanie Bez Wkładu. Znane są jednak podstawowe założenia wsparcia, które pochodzą z konferencji rządowej z 15.05.2021 przedstawiającej zarys planu gospodarczo – społecznego pod nazwą Polski Ład, a także z zapowiedzi rozpoczęcia prac legislacyjnych nad ustawą, która będzie podstawą do funkcjonowania Mieszkania Bez Wkładu z dnia 04.08.2021.

 

Podstawowym filarem i głównym fundamentem programu będzie możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na 100% wartości nieruchomości. Aktualnie minimalnym wkładem, który trzeba wnieść jest 10% (w niektórych bankach 20%). Po wprowadzeniu programu będzie możliwość uzyskania kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego. Nie każdy będzie mógł skorzystać z programu.

 

UWAGA! Po więcej szczegółów na temat Kredytu Bez Wkładu Własnego zapraszam do dedykowanej strony gdzie są zebrane wszystkie najważniejsze informacje na ten temat–> Mieszkanie Bez Wkładu Własnego

 

Kryteria kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego

 

Znane są planowane do wprowadzenia kryteria, które trzeba będzie spełnić aby skorzystać z programu i aby uzyskać kredyt bez wkładu własnego. Są to:

 

 

Powyższe kryteria, a zwłaszcza to dotyczące maksymalnej ceny, spowodują, że nie każdy kredytobiorca i nie każda nieruchomość będzie mogła być objęta programem. Zaciągniecie kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego będzie możliwe dla jedynie części osób. Rząd zakłada, że skorzysta z niego ok 80.000 rodzin rocznie. Analogiczna sytuacja była przy poprzednich programach wsparcia (Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych) gdzie jedynie część nabywców mogła skorzystać ze wsparcia.

 

Dofinansowanie do kupna mieszkania

 

Wsparcie w nowym programie nie będzie miało, przynajmniej na początku, postaci dofinansowania do zakupu mieszkania. W Mieszkaniu Bez Wkładu mowa o gwarancji czyli możliwości uzyskania kredytu hipotecznego na całość zakupu, a nie np. na 90% wartości nieruchomości. Korzyści z początku z pewnością będą mniejsze niż w Mieszkaniu dla Młodych gdzie dofinansowanie do wkładu własnego od razu miało postać dopłaty.

 

Możliwe będzie uzyskanie dofinansowania, ale nie do kupna mieszkania, a w postaci spłaty części kredytu po skorzystaniu programu. Taka sytuacja będzie możliwa jeśli kredytobiorcom urodzą się dzieci. Pierwsza przewidywana wysokość dopłat ma wynosić 20.000zł i pojawi się w przypadku urodzenia drugiego dziecka. Następnie 60.000zł w przypadku trzeciego i kolejnego, a maksymalna wysokość dofinansowania do zakupu mieszkania będzie wynosić 100.000zł. Ważne dzieci będą musiały urodzić się po skorzystaniu programu. Przystąpienie rodziny z dziećmi do programu umożliwi uzyskanie gwarancji (większej jeśli rodzina będzie wielodzietna), ale dofinansowanie pojawi się dopiero gdy urodzą się kolejne dzieci. Osobnym warunkiem uprawniającym do dofinansowania do kredytu hipotecznego będzie posiadania w chwili starania się dofinansowanie nadal jednej nieruchomości mieszkalnej (tej na którą być udzielony kredyt hipoteczny bez wkładu własnego). Kupno kolejnej nieruchomości uniemożliwi uzyskanie dopłaty.

 

Dofinansowanie do zakupu mieszkań w 2021 roku?

 

Przewidywanym terminem wejściem w życie ustawy jest koniec III kwartału 2021 roku. Należy raczej założyć, że nawet jeśli ustawa wejdzie w życie w roku 2021 to początkiem obowiązywania programu będzie rok 2022. Mowa tu o rozpoczęciu programu umożliwiającego uzyskanie kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego. Dofinansowania do zakupu mieszkania, a raczej dofinansowania do spłaty części kredytu hipotecznego będą możliwe do uzyskania w późniejszym okresie z racji podstawowego warunku jakim jest urodzenie drugiego i kolejnego dziecka po skorzystaniu z programu.

 

UWAGA! Po więcej szczegółów na temat Kredytu Bez Wkładu Własnego zapraszam do dedykowanej strony gdzie są zebrane wszystkie najważniejsze informacje na ten temat–> Mieszkanie Bez Wkładu Własnego

Kredyty Hipoteczne
 • Mieszkaniowe
 • Na dowolny cel
 • Konsolidacyjne
 • Firmowe
Kredyty gotówkowe
 • Na dowolny cel
 • Konsolidacyjne
 • Szybka decyzja
 • Na realizację marzeń
Kredyty firmowe
 • Inwestycyjne
 • Obrotowe
 • Ze wsparciem z Unii
 • Leasing, factoring
Ubezpieczenia
 • Na wypadek śmierci
 • Od wypadków
 • Rodzinne
 • Z funduszem