Dodano: 25 sie 2020, Autor: Wojciech Droździel
Osoby, które zawodowo zajmują się pomocą w uzyskaniu kredytów hipotecznych, gotówkowych czy firmowych w Szczecinie często zamiennie nazywani są doradcami kredytowymi (Szczecin), doradcami finansowymi (Szczecin) lub doradcami hipotecznymi, a także ekspertami kredytowymi itd. Również na mojej stronie internetowej można spotkać się z wieloma tymi określeniami.
Zamieszanie wprowadziła tutaj Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Przed wejściem jej w życie osoba, która zajmowała się pośrednictwem w uzyskaniu kredytu hipotecznego zwykle nazywała się doradcą kredytowym, a pracownicy niektórych firm, które zajmowały się również dystrybucją produktów inwestycyjnych lub oszczędnościowych nazywani byli doradcami finansowymi. Nie regulował tego żaden przepis, a więc tego typu nazwy były najbardziej logiczne.
Wspomniana ustawa uregulowała jednak tą kwestię. O szczegółach można przeczytać klikając w przycisk „więcej nt ustawy” na samym dole mojej strony. W skrócie chodziło o to, że po pierwsze „doradcą” może być jedynie osoba, która reprezentuje przynajmniej połowę kredytodawców. Jest to w zasadzie niemożliwe, bo banków w Polsce jest ponad 600 (!), a co ważne aktualnie jedynie kilkanaście z nich (niegdyś mogło być to maksymalnie ok. 25) zajmuje się kredytami hipotecznymi na szeroką skalę. Spośród ogromnej liczby banków najwięcej jest banków spółdzielczych o ograniczonym (regionalnym) zasięgu, a także takich, które zajmują się jedynie finansowaniem określonego produktu (np. auta lub mebli!). Banki te najczęściej nie mają w swojej ofercie w ogóle kredytów hipotecznych, a jeśli je mają to zaadresowane one są jedynie dla określonej grupy (np. rolników) lub oferta jest u nich niekonkurencyjna.
Ustawa również reguluje kwestię „niezależności” mówiąc o tym, że niezależnym doradcą kredytowym lub finansowym (Szczecin) może być jedynie osoba, która nie otrzymuje wynagrodzenia od banku, a pobiera je od klientów. W Polsce od zawsze ugruntowany jest model pracy pośrednika kredytowego gdzie klient nie płaci za usługi, a pośrednik jest wynagradzany przez bank. Oferta kredytu jest taka sama jak w banku i koszt ten nie jest dodawany do usługi. Taki model z pewnością jest lepszy dla każdej ze stron, ale biorąc pod uwagę regulację w tej kwestii osoba zajmująca się pośrednictwem w uzyskaniu kredytu hipotecznego nie może określać siebie jako niezależnym.
Obie regulacje prowadzą do oficjalnej i poprawnej nazwy profesji jaką jest powiązany pośrednik kredytu hipotecznego. Niewielka część osób w ogóle słyszało o wspomnianej ustawie, a już w zasadzie nikt nie wie o kwestiach, o których napisałem wcześniej. Natomiast w powszechnej świadomości wyrażenia takie jak doradca kredytowy, doradca finansowy czy doradca hipoteczny są już tak mocne i tak logiczne dla osób, które w ogóle nie miały jeszcze styczności z taką osobą, że ktoś kto poszukuje pomocy w uzyskaniu kredytu hipotecznego będzie wyszukiwał tego typu osoby.
Z drugiej strony osoby, które zajmują się pomocą w uzyskaniu kredytów hipotecznych i które chcą np. reklamować swoje usługi z powyższych względów nie promują siebie jako powiązanego pośrednika kredytu hipotecznego ze Szczecina, ale przewidując co wyszukują klienci promują siebie jako doradca kredytowy Szczecin, doradca finansowy Szczecin lub ewentualnie ekspert kredytowy Szczecin.
W Polsce aktualnie ponad połowa kredytów hipotecznych udzielanych jest poprzez pośrednika kredytowego. Dlaczego tak się dzieje? Poniżej najważniejsze zalety współpracy w pośrednikiem kredytowym (doradcą kredytowym):
Kwestie te wynikają przede wszystkim z własnego doświadczenia, a także tego wynikającego z wieloletnich relacji z klientami.
Zapraszam wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem kredytu hipotecznego do kontaktu. Jako doradca kredytowy, pośrednik kredytowy czy doradca finansowy pracuję w Szczecinie nieprzerwanie od ponad 13 lat.