Dodano: 15 gru 2020, Autor: Wojciech Droździel

Dopłaty do zakupu mieszkań w 2021 MDM?

Mieszkanie dla młodych 2021Rządowe programy wsparcia dla osób, które nabywały swoje pierwsze mieszkania za kredyt hipoteczny jakimi były Rodzina na Swoim (RnS) oraz Mieszkanie dla Młodych (MDM) skończyły się kilka lat temu. Aktualnie nie ma żadnych programów, które mogłyby pomóc w nabyciu mieszkania za kredyt hipoteczny. Sytuacja może się jednak w najbliższej przyszłości zmienić…

 

 

UWAGA! Po więcej szczegółów na temat Kredytu Bez Wkładu Własnego zapraszam do dedykowanej strony gdzie są zebrane wszystkie najważniejsze informacje na ten temat–> Mieszkanie Bez Wkładu Własnego

 

 

Mieszkanie dla Młodych 2021?

Program skończył się definitywnie na początku 2018 kiedy wyczerpała się pula środków na ten rok, ale pojawiła się niedawno informacja z Ministerstwa Rozwoju (Anna Kornecka, 09.12.2020 dla portalu prawo.pl), że opracowywany jest nowy program, który miałby wesprzeć osoby nabywające nieruchomość za kredyt hipoteczny. Szczegóły póki co nie są znane. Nie wiadomo w jakiej kwocie będzie wsparcie, od czego uzależnione ani czy będzie bliższe programowi Rodzina na Swoim gdzie dopłaty były do odsetek przez 8 lat czy Mieszkanie dla Młodych gdzie dopłata była do wkładu własnego. Problemem, który zauważa ministerstwo jest problem w uzyskaniu minimalnego wkładu własnego, więc wg mnie będzie to wsparcie bliższe MDM.

 

Wkład własny w 2021 – w czym problem?

 

Minimalny wkład własny w tym jak i w 2021 roku to nadal 10%. Często można spotkać się z informacją, że jest to 20%, ale nadal w 4 bankach (w jednym z nich tylko dla swoich klientów) można uzyskać kredyt hipoteczny z 10% wkładem. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że przed pandemią takich banków było więcej, a ponadto w przypadku wniesienia 20%, poza większą ilością banków, kredyt hipoteczny jest tańszy. Niemniej jednak nawet wniesienie 10% wkładu własnego jest częstym problemem i barierą, zwłaszcza dla młodych osób.

 

Więcej o kredytach z 10% wkładem własnym –> Kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym w 2021 roku

 

Przy aktualnym (nadal dobrym) rynku pracy wiele osób, które zamierza nabyć mieszkanie posiada zdolność kredytową, często ze znaczną nadwyżką, ale kwestia uzbierania wymaganego wkładu własnego przy przeciętnych dochodach i dyscyplinie finansowej to nierzadko kilka lat opóźnienia w zakupie. Odwleczenie w czasie zakupu to pierwsze możliwy wzrost cen nieruchomości, a po drugie koszt jakim jest wynajem mieszkania w międzyczasie. Sytuację utrudnia ponadto fakt, że poza wkładem własnym na nabywcy czekają jeszcze inne koszty.

 

Dla przykładu załóżmy, że nabywana jest nieruchomość za 350.000zł (2 pokoje w w Szczecinie), na rynku wtórnym. Koszty jakie czekają nabywce są następujące:

  1. Wkład własny – 35.000zł
  2. Podatek od czynności cywilno-prawnych – 7.000zł
  3. Taksa notarialna – ok. 2200zł
  4. Opłaty sądowe – 400zł

Łącznie jest to ok 44.600zł, a dojść do tego jeszcze mogą:

  1. Wycena nieruchomości – 400zł
  2. Prowizja biura nieruchomości – 7.000zł (zakładam niską stawkę 2% brutto)

Wówczas łączna kwota środków, które trzeba byłoby posiadać wynosi 52.000zł! Celowo pomijam jednorazowe koszty bankowe jakimi są prowizja lub ubezpieczenie od utraty pracy, bo zwykle udaje je się skredytować.

 

 

W rzeczywistości często zdarza się, że osoby, które chcą kupić mieszkanie posiadają zdolność kredytową, przyszła rata kredytu hipotecznego jest dla nich niska w porównaniu np. do kosztu wynajmu mieszkania, ale nie mogą kupić mieszkania za kredyt ponieważ nie posiadają odpowiedniego wkładu własnego. Taka dopłata, jeśli miałaby być nawet częściowa, z pewnością byłaby dużym ułatwieniem i na pewno w dużym stopniu rozwiązałaby ten problem.

 

Po zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych rząd miał inny pomysł rozwiązanie problemu deficytu mieszkań (dane na koniec roku 2019 mówiły nawet o 1,9 mln brakujących mieszkań!) jakim było wprowadzenie programu Mieszkanie Plus. Program zakładał budowę tanich mieszkań na wynajem na gruntach należących do państwa z możliwością wykupu na własność. Ambitne założenia programu zostały wypełnione w niewielkim stopniu, a sam wpływ programu na rynek jest znikomy. Z tej perspektywy wprowadzenia nowego programu wsparcia osób (dofinansowanie do zakupu mieszkań), które zamierzają kupić nieruchomość za kredyt hipoteczny uważam na dobrą wiadomość.

 

Osoby zainteresowane pomocą w uzyskaniu kredytu hipotecznego zapraszam do kontaktu – > doradca kredytowy (online)

 

Kryteria przyznania dopłat do kredytu hipotecznego

 

Program będąc jeszcze we wczesnej fazie projektu nie ma oczywiście jeszcze określonych kryteriów przyznania dofinansowania do zakupu mieszkań. Można jednak założyć, że jeśli program będzie podobny do programu Mieszkanie dla Młodych to będą one zbliżone do tych jakie były w tym programie:

 

 

Kryteria dotyczące kredytobiorców:

Kryteria dotyczące nieruchomości:

 

UWAGA! Po więcej szczegółów na temat Kredytu Bez Wkładu Własnego zapraszam do dedykowanej strony gdzie są zebrane wszystkie najważniejsze informacje na ten temat–> Mieszkanie Bez Wkładu Własnego

Kredyty Hipoteczne
  • Mieszkaniowe
  • Na dowolny cel
  • Konsolidacyjne
  • Firmowe
Kredyty gotówkowe
  • Na dowolny cel
  • Konsolidacyjne
  • Szybka decyzja
  • Na realizację marzeń
Kredyty firmowe
  • Inwestycyjne
  • Obrotowe
  • Ze wsparciem z Unii
  • Leasing, factoring
Ubezpieczenia
  • Na wypadek śmierci
  • Od wypadków
  • Rodzinne
  • Z funduszem