Dodano: 04 mar 2021, Autor: Wojciech Droździel

Kryteria dopłat do zakupu mieszkań w 2021?

W grudniu pojawiła się informacja odnośnie prac jakie miałoby prowadzić Ministerstwo Rozwoju na rzecz rządowego programu dopłat do zakupu mieszkań, który miałby wspomóc osoby nabywające nieruchomości za kredyty hipoteczne (Anna Kornecka dla portalu prawo.pl, dn. 09.12.2020). Od tego momentu nie pojawiły się żadne inne dodatkowe informacje na ten temat. Nie wiadomo, więc na tym etapie czy i kiedy zostanie wprowadzony taki program, a tym bardziej w jakim będzie on kształcie i jakie będą kryteria przyznania dofinansowania do zakupu mieszkania.

 

Warto jednak na tym etapie przypomnieć na czym polegały poprzednie programy wsparcia (dofinansowania) dla osób nabywających nieruchomości za kredyty hipoteczne, a także jakie były kryteria przyznania dofinansowania. Jeśli nowy program wejdzie w życie można założyć, że te kryteria będą podobne. Wspomnianymi programami były programy Rodzina na Swoim oraz Mieszkanie dla Młodych.

 

 

Wcześniejsze kryteria dofinansowania do zakupu nieruchomości

 

 

Rodzina na Swoim

 

Był to programy, który istniał w latach 2007 – 2013. Co ciekawe na początku nie cieszył się dużą popularnością. Początek obowiązywania programu Rodzina na Swoim był to bowiem czas bardzo dużej popularności kredytów hipotecznych w walutach obcych, zwłaszcza we frankach szwajcarskich (CHF). Oprocentowanie tych kredytów było na tyle niskie, że wiele osób wybierało i tak kredyty w CHF zamiast droższych w PLN, ale z dopłatami od odsetek. Na pewno znaczenie miał tu również fakt, że kredyty w CHF oferowały niemal wszystkie duże ogólnopolskie banki komercyjne, a kredyty w dopłatami do odsetek początkowo oferowały jedynie trzy (PKO BP, Pekao S.A i Bank Pocztowy).

 

Program Rodzina na Swoim polegał na dopłacie do części odsetek kredytu hipotecznego przez pierwsze 8 lat spłaty. W zależności od metrażu nabywanej nieruchomości dopłaty były różne, ale stanowiły zwykle od 45 do 55% odsetek.

 

Kryteria przyznania dofinansowania w programie Rodzina na Swoim:

 

 

Podstawowym ograniczeniem był nie tyle sam metraż co maksymalna cena nieruchomości, która zwłaszcza przy mieszkaniach często odbiegała od cen rynkowych. Ponadto do kredytu hipotecznego nie mogły przystąpić osoby samotne (tzw. single) oraz będą w związkach nieformalnych (tylko małżeństwa). Wskazywaną wadą programu był również fakt iż dopłaty były do odsetek. Słusznie zauważono, że lepiej dopłacać do wkładu własnego (dofinansowanie do zakupu nieruchomości) co powoduje konieczność zaciągnięcia mniejszej kwoty kredytu i mniejsze odsetki w ogóle. Dlatego też nowy program wsparcia opierał się już o dopłatach do zakupu.

 

 

Mieszkanie dla Młodych

 

Program funkcjonował w latach 2014 – 2018 i zastąpił Rodzinę na Swoim. Był to czas gdy okres łatwo dostępnych kredytów hipotecznych walutach obcych bezpowrotnie minął. Od początku program cieszył się dużą popularnością, która jeszcze się zwiększyła 2015 gdy rozszerzono jego zakres o rynek wtórny (na początku był jedynie na rynek pierwotny). Dofinansowanie do zakupu nieruchomości za kredyt hipoteczny miało tutaj inną formę, ponieważ dopłata była do wkładu własnego. Dopłata w zależności tego czy do kredytu przystępowała samotna osoba (tzw. singiel) czy np. rodzina z trójką dzieci wynosiła od 10 do 30%. Często, więc miała miejsce sytuacja gdy dopłata wynosiła więcej niż minimalny wymagany przez banki wkład własny (10%).

 

Kryteria przyznania dofinansowania w programie Mieszkanie dla Młodych:

 

 

Wprowadzono również ograniczenia odnośnie rozporządzania nabywaną nieruchomością ze wsparciem programu Mieszkanie dla Młodych . Obowiązywały one przez 5 lat i nie można było wówczas:

 

 

Poza zmianą odnośnie dofinansowania (dopłata do wkładu własnego zamiast odsetek) zmianą w stosunku do programu Rodzina na Swoim było „premiowanie” posiadania dzieci. Im więcej dzieci miał wnioskodawca lub wnioskodawcy (małżeństwo) tym dopłata była wyższa. Dopłaty w przypadku trojga dzieci bywały bardzo wysokie i mogły wynosić nawet ok 80.000zł! Nadal problemem było wnioskowanie przez osoby będące w związkach nieformalnych – kredytobiorcą mógł być albo singiel, albo małżeństwo.

 

Ważny ponadto był fakt, że w przypadku braku zdolności do kredytu mógł przystąpić ktoś z bliskiej rodziny (jedynym właścicielem nieruchomości pozostawał beneficjent).

 

Dopłaty do wkładu własnego – czy warto czekać?

 

 

Jak już wspomniano nie wiadomo kiedy, czy i w jakim kształcie wejdzie program. Zakładając jednak, że wejdzie w życie należy uwzględnić kilka kwestii:

 

 

 

 

 

Oczywiście powyższe dylematy nie będą miały miejsca jeśli osoba chcąca kupić mieszkanie lub dom za kredyt hipoteczny nie może tego zrobić z uwagi na brak wkładu własnego.

 

 

UWAGA! Po więcej szczegółów na temat Kredytu Bez Wkładu Własnego zapraszam do dedykowanej strony gdzie są zebrane wszystkie najważniejsze informacje na ten temat–> Mieszkanie Bez Wkładu Własnego

 

Kredyty Hipoteczne
  • Mieszkaniowe
  • Na dowolny cel
  • Konsolidacyjne
  • Firmowe
Kredyty gotówkowe
  • Na dowolny cel
  • Konsolidacyjne
  • Szybka decyzja
  • Na realizację marzeń
Kredyty firmowe
  • Inwestycyjne
  • Obrotowe
  • Ze wsparciem z Unii
  • Leasing, factoring
Ubezpieczenia
  • Na wypadek śmierci
  • Od wypadków
  • Rodzinne
  • Z funduszem