Dodano: 12 mar 2020, Autor: Wojciech Droździel

Koronawirus – kredyty hipoteczne

koronawirus kredyty hipotecznePoniżej informacje jakie będę starał się na bieżąco publikować w związku z rozszerzającą się pandemią koronowirusa i jej wpływem na akcję kredytową banków, proces udzielania kredytów hipotecznych, uruchamianie kredytów hipotecznych i ich obsługę.

 

Z początkiem marca zagrożenie w Polsce koronawirusem gwałtownie wzrosło wraz z rozszerzającą się epidemią (już pandemią) w Europie. Wzrost zagrożenia koronawirusem w Polsce  może skomplikować sytuację zarówno osób, które chcą ubiegać się o kredyt hipoteczny w najbliższym czasie jak i te, które są w trakcie procesowania wniosków kredytowych. Pośrednio dotyka również oczywiście osoby, które zamierzają sprzedać lub są w trakcie sprzedaży nieruchomości (wielu nabywców posiłkuje się kredytem hipotecznym), deweloperów, firmy budowlane itd.

 

Sytuacja może być o tyle trudna, że wiele transakcji jest w trakcie finalizacji i nie uzyskaniu kredytu hipotecznego może wiązać się z utratą zadatku, karą od dewelopera za niedotrzymanie terminów czy brakiem płatności dla wykonawcy!

 

Wpływ koronawirusa na proces ubiegania się o kredyt hipoteczny:

 

12.03.2020 – w tym momencie żaden bank nie deklaruje zatrzymania, spowolnienia czy zmniejszenia akcji kredytowej. Pojawiają się komunikaty od niektórych banków o dokładaniu wszelki starań aby proces był niezakłócony. Jeszcze dzisiaj przyjmowałem i rejestrowałem wnioski kredytowe do banków Millennium i ING bez problemu.

 

13.03.2020 – nadal żaden bank przynajmniej formalnie nie zgłasza problemów z procesowaniem wniosków. ING wycofał natomiast ofertę promocyjną pozostawiając jedynie ofertę standardową. Jest to oczywisty zabieg mający na celu ograniczenie akcji kredytowej bowiem oferta standardowa jest duża droższa od przeciętnych ofert rynkowych. Z drugiej strony bank deklaruje normalny proces dla złożonych wniosków.

 

16.03.2020 Santander Bank wstrzymał do odwołania procesowanie wniosków hipotecznych (zarówno składanych przez pośredników jak i w oddziałach banków). Wnioski już złożone będą procesowane. Pozostałe wiodące banki póki co nie wycofują się ze sprzedaży.

 

27.03.2020BNP Paribas zapowiedział zmianę oferty cenowej (na nieco gorszą – wcześniej min. marża 1,5%, teraz 1,8%) od 01.04.2020. Poza tym żadnych zmian nie wprowadzają. PKO BP zwiększył minimalny wymagany wkład własny z 10% do 20% od 01.04.2020. Oferta cenowa bez zmian.

 

31.03.2020 szereg ograniczeń od 01.04.2020 wprowadził ING Bank. Są to:

Ponadto nadal wycofane zostały oferty promocyjne poza Ekokredytem.

 

UWAGA -> Podsumowanie zmian w procedurach / wymaganiach uzyskania kredytu hipotecznego na tym etapie: Mimo wielu zmian w wiodących bankach niektóre banki nie wprowadziły żadnych zmian lub bardzo niewielkie. Nadal można uzyskać kredyt hipoteczny na bardzo dobrych warunkach (a dzięki obniżce stóp procentowych i spadku WIBORu nawet z niższymi ratami) i z wkładem własnym 10%. Zapraszam do kontaktu. 

 

01.04.2020Bank Pekao S.A. wprowadził nową ofertę promocyjną z wyższymi marżami od poprzedniej ok 0,3 p.p. Nadal bank jednak udziela kredytów z wkładem własnym 10%, a biorąc pod uwagę obniżki stóp procentowych łączne oprocentowanie nie wzrosło. Ponadto bank nie wprowadził innych ograniczeń.

 

06.04.2020Bank Millennium wstrzymał możliwość negocjowania warunków cenowych. Jest to jedyne wprowadzone ograniczenie przez ten bank i nadal można uzyskać kredyt na 90% wartości nieruchomości na bardzo dobrych warunkach!

 

08.04.2020 – Pekao Bank Hipoteczny (nie mylić z uniwersalnym bankiem – Pekao S.A.) podobnie jak ING nie akceptuje w ogóle dochodów z działalności gospodarczej, a ponadto wprowadza wymóg wniesienia min. 20% wkładu własnego i wycofuje się z promocji.

 

08.04.2020 – wprowadzenie przez Bank Santander branż o niskim ryzyku w przypadku dochodów z działalności gospodarczej. Jest to np. praktyka lekarska, prawnicza, rolnicza, weterynaria, księgowa itp. W pozostałych przypadkach dochód z działalności gospodarczej będzie akceptowany tylko wówczas jeśli jest to dochód dodatkowy.

 

10.04.2020BNP Paribas wprowadził szereg ogólnych obostrzeń takich jak m.in. bardziej szczegółowa i wnikliwa analiza dochodów z branż potencjalnie zagrożonych przez epidemię, umów zlecenie / o dzieło, dochodów zza granicy, dodatkowych dochodów z diet, umów o pracę na czas określony. Nie ma jednak sztywnych procedur odrzucających którykolwiek z dochodów!

 

14.04.2020Millennium wprowadził zasadę finansowania maksymalnie dwóch nieruchomości za kredyt hipoteczny – klient może posiadać w chwili wnioskowania maksymalnie jeden kredyt hipoteczny. Millennium wówczas udzieli kolejnego, a nie udzieli go gdyby wnioskodawca miał już więcej niż jeden kredyt i kredyt w Millennium byłby trzecim lub kolejnym.

 

27.04.2020 – sporo obostrzeń wprowadził Pekao S.A., który do tej pory nie reagował znacząco na wybuch epidemii. Są to: zwiększenie minimalnego wkładu własnego z 10% do min. 15% (przy wysokich dochodach) do nawet 30% (przy nieruchomości o pow. ponad 80m), brak możliwości finansowania osób pracujący za granicą (koniec z kredytami walutowymi w tym banku!) i osób pracujących na umowie zlecenie / o dzieło, ograniczenie finansowanie do maksymalnie dwóch kredytów hipotecznych (analogicznie jak w Millennium – klient może mieć maksymalnie 2 kredyty hipoteczne)

 

29.04.2020 – szereg zmian w procedurze udzielania kredytów hipotecznych wprowadził Millennium i są to: brak akceptacji dochodów klientów pracujących w branżach podwyższonego ryzyka (brak sprecyzowania o jakie branże chodzi), brak akceptacji dochodów z następujących źródeł o ile są to jedyne źródła dochodów: działalność prowadzona poniżej 24 m-cy, umów zlecenie / o dzieło, umów o pracę na czas określony (jesli kończą się przed upływem 6 m-cy). Zwiększenie wkładu własnego do 20%, ale tylko w przypadku nieruchomości wartych ponad 750.000zł (duże miasta wojewódzkie) i 500.000zł (pozostałe miejscowości). Jednocześnie następuje zwyżką marży o 0,2% dla kredytu z wkładem własnym 10%.

 

30.04.2020 – mBank wycofuje się z kredytowania osób uzyskujących dochody z umów zlecenie / o dzieło i jednocześnie zwiększa wymagany wkład własny do 20%, ale w przypadku gdy zaciągany kredyt jest trzecim z kolei, a 30% gdy czwartym

Koronawirus, a obsługa kredytu hipotecznego:

 

12.03.2020 – aktualnie żaden bank nie ogranicza pracy oddziałów, więc wszystko jest w normie. Należy pamiętać, że wiele banków (np. Millennium, ING czy mBank) mają swoje oddziały w centrach handlowych, a te są aktualnie zagrożone jak się wydaje zamknięciem. W ostatnich dniach, w tym również dzisiaj, moi klienci finalizowali podpisywanie umów kredytowych i uruchamianie kredytów w oddziałach banków.

 

13.03.2020Millennium Bank jako jeden z pierwszy zapowiedział zamknięcie ok 30 placówek (nie wszystkich, do odwołania). Umowę kredytową nadal można podpisać a kredyt hipoteczny uruchomić w funkcjonujących placówkach. Poniżej komunikat:

 

Informujemy, że w związku ze wzmożoną ochroną przed zachorowaniami na choroby zakaźne niektóre placówki Banku Millennium mogą funkcjonować inaczej niż zwykle bądź być zamknięte

Bank Pocztowy zapowiedział z kolei o skróceniu pracy i zamknięciu niektórych placówek (dane na stronie internetowej banku). Deklarują z kolei procesowanie wniosków kredytowych bez przeszkód.

 

14 – 15.03.2020 – W związku z zamknięciem centrów handlowych wiele oddziałów banków przestało pracować. Choć ograniczenie pracy (zamknięcie części placówek lub skrócenie czasu pracy) zadeklarowało większość banków to od poniedziałku (16.03) nadal będzie można załatwić sprawę w banku, w tym podpisać umowę kredytu hipotecznego i uruchomić kredyt. 

 

17.03.2020 Santander kolejnym bankiem, który ograniczył pracę oddziałów (część placówek nieczynna, a resztą w godzinach 11:00 – 16:00) – nadal jednak można obsługiwać kredyty hipoteczne


 

Należy pamiętać, że może zdarzyć się sytuacja, że banki oficjalnie nie zmniejszą akcji kredytowej (może nie być komunikatu), ale na tyle zaostrzą procedury / wymagania kredytowe, że będzie znacznie trudniej dostać kredyt. Nie trudno wyobrazić sobie sytuacją, w której w najbliższym czasie niechętne widziane będą dochody z branż najbardziej zagrożonych pandemią koronawirusa, do których należą na pewno m.in. transport i turystyka.

 

Ponadto według mojej oceny w zależności od dalszego rozwoju pandemii koronawirusa może ona mieć różny wpływ na działalność poszczególnych banków i procesu uzyskania kredytu hipotecznego. Może się zdarzyć, że dotknie ona mocno jeden bank, a nie wpłynie na działalność drugiego. Może mieć tu wpływa zarówno czynnik losowy jak i struktura danego banku. Niemal każdy bank aktualnie ma jedno centrum hipotecznego gdzie podejmowane są decyzje z wniosków kredytowych przesłanych z całej Polski. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której cały pion decyzyjny i cały „sztab” analityków jest sparaliżowany z uwagi na zarażenie koronawirusem jednego z pracowników. W tej sytuacji oczywiście mniej zagrożone są banki, które mają kilka centrum hipotecznych. Wówczas możliwe jest przerzucenie procesowanych wniosków kredytów hipotecznych do innego centrum.

 

Zapraszam do kontaktu wówczas na bieżąco poinformuję o aktualnej sytuacja i możliwości kredytowania.

 

Konsultacja kredytowa na odległość

 

UWAGA: W tej sytuacji umożliwiam zdalne konsultacje i przynajmniej na pierwszych etapach procesu kredytowego (takich jak wyliczenie zdolności, przedstawienie oferty, kompletowanie dokumentów) ograniczenie kontaktu wyłącznie do rozmów telefonicznych i emaili. Jeśli chcesz sprawdzić czy będziesz w stanie uzyskać kredyt hipoteczny, czy jest zdolność kredytowa i jakie będą raty kredytu hipotecznego to zapraszam do kontaktu – proszę o e-mail ( biuro@kredytpomoc.pl ) lub telefon ( 605580608 ). Będę Cię prosił o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych (elektronicznie, RODO) i następnie rozpoczniemy zdalną konwersację.

Kredyty Hipoteczne
  • Mieszkaniowe
  • Na dowolny cel
  • Konsolidacyjne
  • Firmowe
Kredyty gotówkowe
  • Na dowolny cel
  • Konsolidacyjne
  • Szybka decyzja
  • Na realizację marzeń
Kredyty firmowe
  • Inwestycyjne
  • Obrotowe
  • Ze wsparciem z Unii
  • Leasing, factoring
Ubezpieczenia
  • Na wypadek śmierci
  • Od wypadków
  • Rodzinne
  • Z funduszem